libgnutls 3.0.12 - en to sv translation catalogue (262 entries)

en: 			Authentication.
sv: 			Autentisering.

en: 			Certificate signing.
sv: 			Certifikatsignering.

en: 			Communications encipherment.
sv: 			Kommunikationskryptering.

en: 			Digital signatures.
sv: 			Digitala signaturer.

en: 			Path Length Constraint: %d
sv: 			Begränsning för sökvägslängd: %d

en: 			Policy Language: %s
sv: 			Policyspråk: %s

en: 			Storage data encipherment.
sv: 			Kryptering för datalagring.

en: 		Authority Key Identifier (%s):
sv: 		Utfärdarens nyckelidentifierare (%s):

en: 		CRL Number (%s):
sv: 		CRL-nummer (%s):

en: 		Challenge password: %s
sv: 		Motsvarslösenord: %s

en: 		Creation: %s
sv: 		Skapat den: %s

en: 		Curve:	%s
sv: 		Kurva:	%s

en: 		Expiration: %s
sv: 		Utgångsdatum: %s

en: 		Expiration: Never
sv: 		Utgångsdatum: Aldrig

en: 		Exponent (bits %d):
sv: 		Exponent (bitar %d):

en: 		Issued: %s
sv: 		Utfärdat: %s

en: 		Key Usage:
sv: 		Nyckelanvändning:

en: 		Modulus (bits %d):
sv: 		Modulus (bitar %d):

en: 		Next Update: %s
sv: 		Nästa uppdatering: %s

en: 		Next at: %s
sv: 		Nästa den: %s

en: 		Not After: %s
sv: 		Inte efter: %s

en: 		Not Before: %s
sv: 		Inte före: %s

en: 		Public key (bits %d):
sv: 		Publik nyckel (bitar %d):

en: 		Revocation time: %s
sv: 		Tid för spärrning: %s

en: 		Revoked at: %s
sv: 		Spärrat den: %s

en: 		Serial Number (hex):
sv: 		Serienummer (hex):

en: 		This Update: %s
sv: 		Denna uppdatering: %s

en: 		Unknown attribute %s:
sv: 		Okänt attribut %s:

en: 		Unknown extension %s (%s):
sv: 		Okänt tillägg %s (%s):

en: 	Attributes:
sv: 	Attribut:

en: 	Extensions:
sv: 	Tillägg:

en: 	Fingerprint (hex):
sv: 	Fingeravtryck (hex):

en: 	Fingerprint's random art:
sv: 	Fingeravtryckets slumpmässiga konst:

en: 	ID (hex):
sv: 	Identitet (hex):

en: 	Issuer: %s
sv: 	Utfärdare: %s

en: 	Key Security Level: %s
sv: 	Säkerhetsnivå för nyckel: %s

en: 	Name[%d]: %s
sv: 	Namn[%d]: %s

en: 	No revoked certificates.
sv: 	Inga spärrade certifikat.

en: 	Produced At: %s
sv: 	Producerat: %s

en: 	Public Key Algorithm: %s
sv: 	Algoritm för publik nyckel: %s

en: 	Public key's random art:
sv: 	Publika nyckelns slumpmässiga konst:

en: 	Responder ID: %.*s
sv: 	Svararens id: %.*s

en: 	Revoked Name[%d]: %s
sv: 	Spärrat namn[%d]: %s

en: 	Revoked certificates (%d):
sv: 	Spärrade certifikat (%d):

en: 	Revoked: False
sv: 	Spärrat: Falskt

en: 	Revoked: True
sv: 	Spärrat: Sant

en: 	Serial Number (hex):
sv: 	Serienummer (hex):

en: 	Signature Algorithm: %s
sv: 	Signaturalgoritm: %s

en: 	Signature:
sv: 	Signatur:

en: 	Subject: %s
sv: 	Innehavare: %s

en: 	Time stamps:
sv: 	Tidsstämplar:

en: 	Update dates:
sv: 	Uppdateringsdatum:

en: 	Validity:
sv: 	Giltighet:

en: 	Version: 1 (default)
sv: 	Version: 1 (standard)

en: 
    	Subkey[%d]:
sv: 
    	Undernyckel[%d]:

en: %s			Any purpose.
sv: %s			Valfritt syfte.

en: %s			Certificate Authority (CA): FALSE
sv: %s			Certifikatutfärdare (CA): FALSKT

en: %s			Certificate Authority (CA): TRUE
sv: %s			Certifikatutfärdare (CA): SANT

en: %s			Code signing.
sv: %s			Kodsignering.

en: %s			Email protection.
sv: %s			E-postskydd.

en: %s			OCSP signing.
sv: %s			OCSP-signering.

en: %s			Path Length Constraint: %d
sv: %s			Begränsning för sökvägslängd: %d

en: %s			TLS WWW Client.
sv: %s			TLS WWW-klient.

en: %s			TLS WWW Server.
sv: %s			TLS WWW-server.

en: %s			Time stamping.
sv: %s			Tidsstämpling.

en: %s		Authority Information Access (%s):
sv: %s		Utfärdarens informationsåtkomst (%s):

en: %s		Authority Key Identifier (%s):
sv: %s		Utfärdarens nyckelidentifierare (%s):

en: %s		Basic Constraints (%s):
sv: %s		Allmänna begränsningar (%s):

en: %s		CRL Distribution points (%s):
sv: %s		CRL-distributionspunkter (%s):

en: %s		Issuer Alternative Name (%s):
sv: %s		Utfärdarens alternativa namn (%s):

en: %s		Key Purpose (%s):
sv: %s		Nyckelsyfte (%s):

en: %s		Key Usage (%s):
sv: %s		Nyckelanvändning (%s):

en: %s		Proxy Certificate Information (%s):
sv: %s		Information om proxycertifikat (%s):

en: %s		Subject Alternative Name (%s):
sv: %s		Innehavarens alternativa namn (%s):

en: %s		Subject Key Identifier (%s):
sv: %s		Innehavarens nyckelidentifierare (%s):

en: %s		Unknown extension %s (%s):
sv: %s		Okänt tillägg %s (%s):

en: %s	Extensions:
sv: %s	Tillägg:

en: (unknown error code)
sv: (okänd felkod)

en: A TLS fatal alert has been received.
sv: Ett ödesdigert TLS-larm togs emot.

en: A TLS packet with unexpected length was received.
sv: Ett TLS-paket med oväntad längd togs emot.

en: A TLS warning alert has been received.
sv: En TLS-varning har tagits emot.

en: A record packet with illegal version was received.
sv: Ett journalpaket med otillåten version togs emot.

en: ASN1 parser: Element was not found.
sv: ASN1-tolkare: Elementet hittades inte.

en: ASN1 parser: Error in DER parsing.
sv: ASN1-tolkare: Fel i DER-tolkning.

en: ASN1 parser: Error in TAG.
sv: ASN1-tolkare: Fel i TAG.

en: ASN1 parser: Error in type 'ANY'.
sv: ASN1-tolkare: Fel i typen "ANY".

en: ASN1 parser: Generic parsing error.
sv: ASN1-tolkare: Allmänt tolkningsfel.

en: ASN1 parser: Identifier was not found
sv: ASN1-tolkare: Identifieraren hittades inte

en: ASN1 parser: Overflow in DER parsing.
sv: ASN1-tolkare: Överflöde i DER-tolkning.

en: ASN1 parser: Syntax error.
sv: ASN1-tolkare: Syntaxfel.

en: ASN1 parser: Value is not valid.
sv: ASN1-tolkare: Värdet är inte giltigt.

en: ASN1 parser: Value was not found.
sv: ASN1-tolkare: Värdet hittades inte.

en: ASN1 parser: error in implicit tag
sv: ASN1-tolkare: fel i implicit tag

en: Access was denied
sv: Åtkomst nekades

en: An algorithm that is not enabled was negotiated.
sv: En algoritm som inte är aktiverad blev förhandlad.

en: An error was encountered at the TLS Finished packet calculation.
sv: Ett fel påträffades vid beräkning av TLS Finished-paketet.

en: An illegal TLS extension was received.
sv: En otillåten TLS-utökning togs emot.

en: An illegal parameter has been received.
sv: En otillåten parameter har tagits emot.

en: An illegal parameter was found.
sv: En otillåten parameter hittades.

en: An unexpected TLS handshake packet was received.
sv: Ett oväntat TLS-handskakningspaket togs emot.

en: An unexpected TLS packet was received.
sv: Ett oväntat TLS-paket togs emot.

en: An unimplemented or disabled feature has been requested.
sv: En icke implementerad eller inaktiverad funktion begärdes.

en: An unknown public key algorithm was encountered.
sv: En okänd publik nyckel-algoritm påträffades.

en: An unsupported extension was sent
sv: En utökning skickades som inte stöds

en: Bad record MAC
sv: Felaktig MAC-post

en: Base64 decoding error.
sv: Base64-avkodningsfel.

en: Base64 encoding error.
sv: Base64-kodningsfel.

en: Base64 unexpected header error.
sv: Oväntat fel i Base64-huvud.

en: CA is unknown
sv: Certifikatutfärdare är okänd

en: Certificate is bad
sv: Certifikatet är felaktigt

en: Certificate is expired
sv: Certifikatet har gått ut

en: Certificate is not supported
sv: Certifikatet stöds inte

en: Certificate was revoked
sv: Certifikatet var spärrat

en: Channel binding data not available
sv: Kanalbindningsdata är inte tillgängligt

en: Close notify
sv: Stängningsnotifiering

en: Compression of the TLS record packet has failed.
sv: Komprimering av TLS-journalpaketet har misslyckades.

en: Could not export a large integer.
sv: Kunde inte exportera ett stort heltal.

en: Could not find OpenPGP subkey.
sv: Kunde inte hitta OpenPGP-undernyckel.

en: Could not get OpenPGP key.
sv: Kunde inte hämta OpenPGP-nyckel.

en: Could not negotiate a supported cipher suite.
sv: Kunde inte förhandla fram en krypteringssvit som stöds.

en: Could not negotiate a supported compression method.
sv: Kunde inte förhandla fram en stödd komprimeringsmetod.

en: Could not retrieve the specified certificate
sv: Kunde inte hämta angivet certifikat

en: Decode error
sv: Avkodningsfel

en: Decompression failed
sv: Dekomprimering misslyckades

en: Decompression of the TLS record packet has failed.
sv: Dekomprimering av TLS-journalpaketet har misslyckades.

en: Decrypt error
sv: Dekrypteringsfel

en: Decryption failed
sv: Dekryptering misslyckades

en: Decryption has failed.
sv: Dekryptering misslyckades.

en: Encryption has failed.
sv: Kryptering misslyckades.

en: Error in Database backend.
sv: Fel i databasbakänden.

en: Error in parsing.
sv: Fel i tolkning.

en: Error in password file.
sv: Fel i lösenordsfil.

en: Error in protocol version
sv: Fel i protokollversion

en: Error in the certificate.
sv: Fel i certifikatet.

en: Error in the pull function.
sv: Fel i inhämtningsfunktionen.

en: Error in the push function.
sv: Fel i utsändningsfunktionen.

en: Error interfacing with /dev/crypto
sv: Fel vid kommunikation med /dev/crypto

en: Error loading the keyring.
sv: Fel vid inläsning av nyckelringen.

en: Error opening /dev/crypto
sv: Fel vid öppning av /dev/crypto

en: Error while reading file.
sv: Fel vid läsning av fil.

en: Export restriction
sv: Exportbegränsning

en: Failed to acquire random data.
sv: Misslyckades med att få tag på slumpmässigt data.

en: Function was interrupted.
sv: Funktionen avbröts.

en: GnuTLS internal error.
sv: Internt fel i GnuTLS.

en: Handshake failed
sv: Handskakning misslyckades

en: Hashing has failed.
sv: Hashning misslyckades.

en: Illegal parameter
sv: Otillåten parameter

en: Insufficient credentials for that request.
sv: Otillräckliga rättigheter för begäran.

en: Insufficient security
sv: Otillräcklig säkerhet

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Internal error in memory allocation.
sv: Internt fel i minnesallokering.

en: Key usage violation in certificate has been detected.
sv: Överträdelse av nyckelanvändning i certifikat har upptäckts.

en: No certificate (SSL 3.0)
sv: Inget certifikat (SSL 3.0)

en: No certificate was found.
sv: Inget certifikat hittades.

en: No or insufficient priorities were set.
sv: Inga eller otillräckliga prioriteter angavs.

en: No renegotiation is allowed
sv: Ingen återförhandling tillåts

en: No supported ECC curves were found
sv: Inga ECC-kurvor hittades som stöds

en: No supported cipher suites have been found.
sv: Inga krypteringssviter som stöds hittades.

en: No supported compression algorithms have been found.
sv: Inga stödda komprimeringsalgoritmer hittades.

en: No temporary DH parameters were found.
sv: Inga temporära DH-parametrar hittades.

en: No temporary RSA parameters were found.
sv: Inga temporära RSA-parametrar hittades.

en: OCSP Request Information:
sv: Information om OCSP-begäran:

en: OCSP Response Information:
sv: Information om OCSP-svar:

en: OpenPGP Certificate Information:
sv: Information om OpenPGP-certifikat:

en: Other Information:
sv: Övrig information:

en: PKCS #10 Certificate Request Information:
sv: Information om begäran av PKCS #10-certifikat:

en: PKCS #11 PIN expired
sv: PKCS #11 PIN-kod utgången

en: PKCS #11 PIN locked
sv: PKCS #11 PIN-kod låst

en: PKCS #11 error in attribute
sv: PKCS #11-fel i attribut

en: PKCS #11 error in data
sv: PKCS #11-fel i data

en: PKCS #11 error in device
sv: PKCS #11-fel i enhet

en: PKCS #11 error in key
sv: PKCS #11-fel i nyckel

en: PKCS #11 error in session
sv: PKCS #11-fel i session

en: PKCS #11 error in signature
sv: PKCS #11-fel i signatur

en: PKCS #11 error in slot
sv: PKCS #11-fel i kortplats

en: PKCS #11 error in token
sv: PKCS #11-fel i token

en: PKCS #11 error.
sv: PKCS #11-fel.

en: PKCS #11 initialization error.
sv: PKCS #11-initieringsfel.

en: PKCS #11 unsupported feature
sv: PKCS #11-funktion stöds inte

en: PKCS #11 user error
sv: PKCS #11-användarfel

en: Parsing error in password file.
sv: Tolkningsfel i lösenordsfil.

en: Public key decryption has failed.
sv: Dekryptering av publik nyckel misslyckades.

en: Public key encryption has failed.
sv: Kryptering av publik nyckel misslyckades.

en: Public key signature verification has failed.
sv: Validering av av publika nyckelns signatur misslyckades.

en: Public key signing has failed.
sv: Signering av publik nyckel misslyckades.

en: Received a TLS/IA Final Phase Finished message
sv: Tog emot ett TLS/IA Final Phase Finished-meddelande

en: Received a TLS/IA Intermediate Phase Finished message
sv: Tog emot ett TLS/IA Intermediate Phase Finished-meddelande

en: Record overflow
sv: Överflöde i post

en: Rehandshake was requested by the peer.
sv: Upprepad handskakning begärdes av motparten.

en: Resource temporarily unavailable, try again.
sv: Resursen är temporärt otillgänglig, försök igen.

en: Safe renegotiation failed.
sv: Säker återförhandling misslyckades.

en: Some constraint limits were reached.
sv: Vissa begränsningar nåddes.

en: Success.
sv: Lyckades.

en: TLS Application data were received, while expecting handshake data.
sv: TLS-programdata togs emot när handskakningsdata förväntades.

en: The Diffie-Hellman prime sent by the server is not acceptable (not long enough).
sv: Diffie-Hellman-primtalet som skickades av servern är inte acceptabelt (inte tillräckligt långt).

en: The Message Authentication Code verification failed.
sv: Validering av meddelandeautentiseringskoden (MAC) misslyckades.

en: The OID is not supported.
sv: OID:n stöds inte.

en: The OpenPGP User ID is revoked.
sv: OpenPGP-användaridentiteten är spärrad.

en: The OpenPGP fingerprint is not supported.
sv: OpenPGP-fingeravtrycket stöds inte.

en: The OpenPGP key has not a preferred key set.
sv: OpenPGP-nyckeln har inte en föredragen nyckeluppsättning.

en: The PKCS structure's bag type is unknown.
sv: PKCS-strukturens väsktyp är okänd.

en: The PKCS structure's content type is unknown.
sv: PKCS-strukturens innehållstyp är okänd.

en: The SRP username supplied is illegal.
sv: Det angivna SRP-användarnamnet är inte tillåtet.

en: The SRP username supplied is unknown.
sv: Det angivna SRP-användarnamnet är okänt.

en: The SRP/PSK username is missing or not known
sv: SRP/PSK-användarnamn saknas eller är inte känt

en: The TLS connection was non-properly terminated.
sv: TLS-anslutningen avslutades inte korrekt.

en: The certificate and the given key do not match.
sv: Certifikatet och den angivna nyckeln stämmer inte överens.

en: The certificate has unsupported attributes.
sv: Certifikatet har attribut som inte stöds.

en: The certificate type is not supported.
sv: Certifikattypen stöds inte.

en: The cipher type is unsupported.
sv: Krypteringstypen stöds inte.

en: The cookie was bad.
sv: Kakan var felaktig.

en: The crypto library version is too old.
sv: Versionen av crypto-biblioteket är för gammal.

en: The curve is unsupported
sv: Kurvan stöds inte

en: The given DSA key is incompatible with the selected TLS protocol.
sv: Angiven DSA-nyckel är inte kompatibel med det valda TLS-protokollet.

en: The given memory buffer is too short to hold parameters.
sv: Den angivna minnesbufferten är för liten för att lagra parametrar.

en: The given password contains invalid characters.
sv: Det angivna lösenordet innehåller ogiltiga tecken.

en: The handshake data size is too large.
sv: Datastorlek för handskakning är för stor.

en: The hash algorithm is unknown.
sv: Hashalgoritmen är okänd.

en: The initialization of crypto backend has failed.
sv: Initieringen av krypteringsbakände misslyckades.

en: The operation timed out
sv: Åtgärden översteg tidsgränsen

en: The operation was cancelled due to user error
sv: Åtgärden avbröts på grund av ett användarfel

en: The provided X.509 certificate list is not sorted (in subject to issuer order)
sv: Den tillhandahållna X.509-certifikatlistan är inte sorterad (sorterad enligt utfärdare)

en: The request is invalid.
sv: Begäran är ogiltig.

en: The requested PKCS #11 object is not available
sv: Begärt PKCS #11-objekt är inte tillgängligt

en: The requested data were not available.
sv: Begärt data var inte tillgängligt.

en: The requested session has expired.
sv: Den begärda sessionen har tagit slut.

en: The scanning of a large integer has failed.
sv: Avsökningen av ett stort heltal misslyckades.

en: The server name sent was not recognized
sv: Servernamnet som skickades kändes inte igen

en: The signature algorithm is not supported.
sv: Signaturalgoritmen stöds inte.

en: The specified algorithm or protocol is unknown.
sv: Angivna algoritmen eller protokollet är okänt.

en: The specified session has been invalidated for some reason.
sv: Angiven session har av någon anledning blivit ogiltigförklarad.

en: The tasn1 library version is too old.
sv: Versionen av tasn1-biblioteket är för gammal.

en: The upper limit of record packet sequence numbers has been reached. Wow!
sv: Den övre gränsen för sekvensnummer för journalpaket har nåtts. Wow!

en: There is already a crypto algorithm with lower priority.
sv: Det finns redan en krypteringsalgoritm med lägre prioritet.

en: Thread locking error
sv: Trådlåsningsfel

en: Too many empty record packets have been received.
sv: För många tomma journalpaket har tagits emot.

en: Too many handshake packets have been received.
sv: För många handskakningspaket har tagits emot.

en: Unexpected message
sv: Oväntat meddelande

en: Unknown Subject Alternative name in X.509 certificate.
sv: Okänt alternativt namn för innehavare i X.509-certifikat.

en: Unknown certificate
sv: Okänt certifikat

en: Unsafe renegotiation denied.
sv: Osäker återförhandling nekades.

en: Unsupported critical extension in X.509 certificate.
sv: Icke stödd kritisk utökning i X.509-certifikat.

en: User canceled
sv: Användaren avbröt

en: Verifying TLS/IA phase checksum failed
sv: Validering av kontrollsumma för TLS/IA-fas misslyckades

en: Wrong padding in PKCS1 packet.
sv: Fel utfyllnad i PKCS1-paket.

en: X.509 Certificate Information:
sv: Information om X.509-certifikat:

en: X.509 Certificate Revocation List Information:
sv: Information om spärrlista för X.509-certifikat:

en: created: %s,
sv: skapat: %s,

en: critical
sv: kritisk

en: error: get_key_usage: %s
sv: fel: get_key_usage: %s

en: expires: %s,
sv: går ut: %s,

en: fingerprint:
sv: fingeravtryck:

en: key algorithm %s (%d bits)
sv: nyckelalgoritm %s (%d bitar)

en: name[%d]: %s,
sv: namn[%d]: %s,

en: never expires,
sv: går aldrig ut,

en: not critical
sv: ej kritisk

en: revoked name[%d]: %s,
sv: spärrat namn[%d]: %s,

en: signed using %s (broken!),
sv: signerat med %s (trasig!),

en: signed using %s,
sv: signerat med %s,

en: unknown
sv: okänd

en: unknown key algorithm (%d)
sv: okänd nyckelalgoritm (%d)

en: warning: signed using a broken signature algorithm that can be forged.
sv: varning: signerad med en trasig signaturalgoritm som kan förfalskas.
