ДЕРЕВ’ЯНІ ДУХОВІ ІНСТРУМЕНТИ В ОРКЕСТРІ ДОБИ КЛАСИЦИЗМУ
Анотація
Мета роботи. У статті досліджуються дослідити культурно-історичні та музично-семантичні функції дерев’яних духових інструментів в оркестровій музиці доби класицизму. Методологія дослідження передбачає використання комплексного, компаративного виконавського, музикознавчого, культурологічного підходів; важливими є джерелознавчий і системно-аналітичний методи. Наукова новизна роботи постає у виявленні виразових та функціональних засад дерев’яних духових інструментів в період становлення їх як окремої оркестрової групи в партитурах доби класицизму. Висновки. Музично-мисленнєві, музично-мовні та інструментально-органологічні засади музичного класицизму сприяли передумовам поступового формування груп дерев’яних і мідних інструментів, які остаточно оформилися в оркестрі доби романтизму. Зміна статусу інструментування у XVIII ст. була пов’язана з тенденцією до стабілізації оркестрового складу. І хоча повний, або класичний оркестр, був якраз нетиповим для класицистської симфонії, у творчості Гайдна і, особливо Моцарта має місце тенденція до автономізації та індивідуалізації партій дерева. М. Гайдна відрізняє тонке відчуття теситурних особливостей дерев’яних духових, він вміло користується в одному контексті - нижнім регістром флейти або фагота, в іншому - вищим, може з’єднати солюючий фагот зі скрипками в першій октаві або рознести проведення теми флейтою і скрипками в дві - Все це створює відчуття свіжих фарб у порівняно невеликому інструментальному складі. У симфоніях М. Гайдна духова група впроваджується в драматургічну канву твору, формуючи основні риси образного ряду. І дерев’яні, і валторни починають виконувати тематичний матеріал різних розділів форми і порівняно брати активну участь у розробці. Таким чином композитор починає з того, до чого багато його молодших сучасників йдуть тривалим шляхом: духові інструменти набувають драматургічної функції, і вона спочатку явно переважає над колористичною та декоративною. Моцарт вже у ранній період вільно і з повним знанням справи розпоряджається духової групою як самостійним організмом. у творчій лабораторії композитора були випробувані різні інструментальні склади, в яких духові інструменти застосовувалися в різних амплуа і здійснювався інтенсивний відбір перспективних виразних засобів, що склали індивідуально моцартівський стиль оркестрування. Моцарт розширює виразні можливості духових, підвищує їх самостійність та значущість в партитурі, індивідуалізуючи кожен інструмент до рівня художнього типу, що володіє неповторними емоційно-експресивними можливостями; усі духові виконують усі можливі фактурні функції, що продиктовано поетикою лірико-драматичного симфонізму, в окремих випадках її доповнює концертно-ігрова логіка.
Посилання
2. Березин В.В. Духовые инструменты в музыкальной культуре классицизма. М., 2000. 388 с.
3. Горбаль В.Я. Німецький оркестр доби бароко і раннього класицизму: дис. ... канд. мист.: 17.00.03 /Львів. нац. муз. акад. імені М.В. Лисенка. Львів, 2015. 181 с.
4. Нечесний І.З. Французька фаготна школа другої половини XVIII – початку ХІХ століття: етапи становлення і розвитку: дис. … докт.філос.: 025 / НМАУ імені П.І. Чайковського. К., 2024. 197 с.
5. Черноіваненко А.Д. Академічне музично-інструментальне мистецтво як предмет музикознавчої системології: монографія . Одеса: Гельветика, 2021. 704 с.
6. Zaslaw N. Audiences for Mozart’s Symphonies during his lifetime. Israel Studies in Musicology. 1996, № 6. P. 17–32