ПЕРЕЖИВАННЯ ЯК ХУДОЖНЬО-ПСИХОЛОГІЧНИЙ ФЕНОМЕН ТА ЙОГО ТИПОЛОГІЗАЦІЯ В ОПЕРНІЙ ПОЕТИЦІ

  • Tianxiang Dai Одеська національна музична академія імені А. В. Нежданової https://orcid.org/0009-0005-6137-5695
Ключові слова: теорія переживання, емоційно-когнітивні стани, базові емоції, художні емоції, оперна творчість, диференційовані оперні почуття, оперне переживання, психологія мистецтва, емотивно-аксіологічний підхід

Анотація

переживання та довести їх методичну важливість у вивченні емоційно-почуттєвої специфіки оперної творчості. Методологія роботи спирається на комплекс психологічного, естетичного, оперознавчого підходів, передбачає наголос на типологічних ціннісних критеріях, також розвиток аксіологічного методу. Наукова новизна статті полягає у розвитку теорії переживання у двох напрямах – загальнопсихологічному та художньо-естетичному, на засадах психології мистецтва. Пропонується підхід до виокремлення та типології оперного переживання, у русі від базових звичаєвих емоцій до специфічних оперних емоційно-когнітивних станів. Характеризуються специфічні якісні риси диференційованих оперних почуттів – емоційно-когнітивних станів. Доводиться, що мистецька сфера, особливо музично-театральна, є пріоритетною для втілення, вираження, предметної експлікації емоційного змісту людської свідомості. Своєрідність її також полягає в тому, що в ній усі провідні емоційно-почуттєві стани, по-перше, набувають нових якісних значень, стають більш диференційованими; по-друге, неодмінно набувають естетичної трансформації, естетично перефарбовуються, піднімаються до рівня позитивного переживання, котре передбачає особливу когнітивну радість, що сприяє емпатії, альтруїзму та креативності. Висновки. Сучасна психологічна теорія переживання здатна отримати суттєву підтримку з боку психології мистецтва та вчення про художньо-естетичні емоції. Водночас її категоріальні засади сприяють розумінню тих процесів, що відбуваються в мистецтві у художній формі, зокрема на основі оперної композиції зі здійснюваним нею видовим мистецьким синтезом. Взаємодія психологічної та мистецтвознавчої (музикознавчої) концепцій щодо емоційного-когнітивного досвіду сприяє розвитку емотивно-аксіологічного підходу до оперного переживання та способів його типології.

Посилання

1. Бай Цюань. Оперна мелодія як художньо-комунікативний та інтонаційно-стилістичний феномен. Дис. …канд. мист.; спец.: 17.00.03 – музичне мистецтво. Одеса, 2017. 185 с.
2. Ван Лунчуань. Оперна сюжетологія як предмет сучасного музикознавства. Дис. …канд. мист.; спец.: 17.00.03 – музичне мистецтво. Одеса, 2019. 193 с.
3. Василюк Ф. Психология переживания. М .: Изд-во МГУ, 1984. 200 с.
4. Вилюнас В.К. Психологические механизмы мотивации человека. М., 1990. 288 с.
5. Выготский Л. Психология искусства. М.: Искусство, 1968. 576 с.
6. Дорфман Л. Эмоции в искусстве: теоретические подходы и эмпирические исследования. М.: Смысл, 1997. 424 с.
7. Изард К. Психология эмоций. Перев. с англ. СПб.: Издательство «Питер», 2006. 464 с.
8. Леонтьев А. Деятельность. Сознание. Личность. Психология сознания. СПб.: Питер, 2001. С. 72–81.
9. Леонтьев Д. Психология смысла: природа, строение и динамика смысловой реальности. 3-е изд., доп. М.: Смысл, 2007. 511 с.
10. Папуча М. Внутрішній світ людини та його становлення: Наукова монографія. Ніжин, 2011.656 с.
11. Папуча М. Проблеми психології переживання: монографія. Ніжин: Видавництво НДУ імені Миколи Гоголя, 2019. 191 с.
12. Хейзинга Й. Homo ludens. В тени завтрашнего дня: Пер. с нидерл. М., 1992. 464 с.
Опубліковано
2024-11-11
Розділ
ЗАГАЛЬНОТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ МУЗИКОЗНАВСТВА