ЯВИЩЕ ІНТОНАЦІЙНОГО СИНТЕЗУ В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ КАМЕРНО-ВОКАЛЬНІЙ МУЗИЦІ РОМАНТИЧНОЇ ТА ПОСТРОМАНТИЧНОЇ ДОБИ У СВІТЛІ ПРОБЛЕМИ ІНТЕРТЕКСТУАЛЬНОСТІ
Анотація
Мета дослідження – виявити провідні інтертекстуальні передумови інтонаційного синтезу в європейській камерно-вокальній творчості доби романтизму та постромантизму, тобто у період найбільш інтенсивного розвитку діалогу поезії та музики в його різноманітних авторських стильових формах. Методологія роботи заснована на єдності історично-стильового та структурно-композиційного текстологічного підходів, містить філологічні компоненти та монографічні жанрові оцінки. Наукова новизна статті полягає у вивченні камерно-вокальної сфери музики з позиції екфразісу та інтертекстуальності, що дозволяє обговорювати специфічні полілінгвальні властивості змісту камерно-вокального опусу, у тому числі у його циклічній формі. Виявляються найбільш визначальні у цьому відношенні авторські композиторські поетики, котрі стають визначальним у розвитку камерно-вокального жанру від доби романтизму до постромантичних стадій. Висновки. У поєднанні з екфразісом, полілінгвальність виступає здатністю розширювати текстове поле музики, насичуючи його «знаками» різних національних музичних мов, не лише професійних, а й фольклорних. Полілінгвальність є загальнокультурним поняттям, що вказує на здатність володіння декількома мовами та залучення за їх допомоги до більш широкого простору культури. Полілінгвальний метод вказує на одночасне використання різних мов для побудови одного тексту, що дозволяє підсилити його внутрішні діалогічні властивості, здійснити культурно-смисловий полілог. Як індивідуальний авторський метод, зокрема у творчості Б. Бріттена, полілінгвальність передбачає переплавлення двох і більше мовно-стильових музичних синтагм в одному композиційному річищі, з наданням їм деякої переважаючої інтонаційно-мовної фарби, своєрідного національного наголосу. Так, англійський наголос Б. Бріттена виявляють звернення до певних поліфонічних прийомів, канонічного та контрапунктичного викладу, застосування фольклорних прототипів, деяке інше. Втім дане питання, особливо якщо його розглядати у межах усієї англійської композиторської традиції ХХ століття, вимагає додаткового вивчення.
Посилання
2. Василенко А. Вокальные циклы Бенджамина Бриттена: мир поэтических образов и его музыкальная интерпретация. Дис. …канд. искуст: 17.00.02 – Музыкальное искусство. М., 2012. 345 с.
3. Васина-Гроссман В. Музыка и поэтическое слово Ч. 2. Интонация. Ч. 3. Композиция. М.: Музыка, 1978. 368 с.
4. Ду Чжоу. Образ автора в камерно-вокальній творчості Ф. Шуберта: від поетичного слова до музично-виконавської інтерпретації. Дис. …канд. мист.; спец.: 17.00.03 – музичне мистецтво. Одеса, 2018. 200 с.
5. Екимовский В. Оливье Мессиан: Жизнь и творчество. М.: Сов. композитор, 1987. 304 с.
6. Ковнацкая Л. Бенджамин Бриттен. М.: Советский композитор, 1974. 392 с.
7. Корниенко Е. Национальная картина мира в камерно-вокальной музыке французских композиторов рубежа Х1Х–ХХ веков. Автореф. …канд. искуств.: 17.00.02. Саратов, 2011. 23 с.
8. Лю Сяофан. Жанрово-стильові і праксеологічні основи камерної вокальної творчості: історичний та індивідуально-авторський аспекти. Дис. …докт філософії; спец.: 025 – музичне мистецтво. Одеса, 2024. 196 с.
9. Лю Юйтен. Явище стильової інтеграції у камерно-вокальній творчості європейських і китайських композиторів: від ХІХ до ХХ ст. Дис. …канд. мист.; спец.: 17.00.03 – музичне мистецтво. Одеса, 2018. 198 с.
10. Пилипенко Н. Слово и музыка в песнях Франца Шуберта: опыт образно-смысловой интерпретации. автореф. дис. ...кандидата искусствоведения: 17.00.02 / Рос. акад. музыки им. Гнесиных. М., 2002. 23 с.
11. Полканов А. Феномен камерно-вокального співу: від естетичних настанов до музично-мовних особливостей. Дис. …докт. філософії; спец.: 025 – музичне мистецтво. Одеса, 2021. 187 с.
12. Шапинская Е. «Зимний путь» Шуберта в современной культуре: вечные вопросы бытия и тоска по утраченным ценностям // Культура культуры № 1, 2015. URL http://cult-cult.ru/schubert-s-diewinterreise-in-contemporary-culture-the-eternal-questions-of-bein/
13. Evans P. The Music of Benjamin Britten. London: Dent, 1979, 1996. 564 p.