ТЕМБРОВИЙ АНСАМБЛЬ В СОНАТІ ДЛЯ ТРОМБОНА ТА ФОРТЕПІАНО Ю. ІЩЕНКА ЯК ОСНОВА ВИКОНАВСЬКОЇ СТРАТЕГІЇ
Анотація
У статті розглядається тембровий ансамбль у Сонаті для тромбона та фортепіано Юрія Іщенка як основа формування виконавської стратегії. Досліджуються можливості розширення тембрового спектра через ансамблеві виконавські техніки, що сприяють оновленню звукових ландшафтів твору та відкриттю нових аспектів тембрової організації цього твору. Мета дослідження – дослідити тембровий ансамбль як ключовий аспект виконавської стратегії Сонати для тромбона та фортепіано Ю. Іщенка. Наукова новизна. У цій статті вперше застосовано комплексний підхід до аналізу тембрового ансамблю в Сонаті для тромбона та фортепіано Ю. Іщенка. Він включає дослідження темброво-драматургічної концепції твору та її проєкції у виконавську сферу, зокрема ансамблеву стратегію інтерпретації і тембровий баланс. Методологія дослідження включає комплексний підхід до аналізу тембрових взаємодій, що поєднує тембровий аналіз з інтерпретаційними підходами, що дозволяє глибше розкрити авторський задум та виконавський потенціал Сонати для тромбона та фортепіано Ю. Іщенка. Висновки. Тембровий ансамбль у Сонаті для тромбона та фортепіано Юрія Іщенка виступає не лише як засіб виразності, але і як основа для формування виконавської стратегії. Виявлено специфічні прийоми тембрової модуляції та інтегрування, які мають ключове значення для інтерпретації твору. Розширено спектр тембрових можливостей камерного ансамблю, що сприяють оновленню звукових ландшафтів твору та відкриттю нових аспектів тембрової організації. Виокремлено ключові фактори тембрового ансамблю: темброва мобільність та гнучкість, врахування драматургічного контексту та стилістичних особливостей, а також багатовимірність сприйняття тембрового ансамблю.
Посилання
2. Диміняца О. Камерно-інструментальна творчість Ю. Іщенка крізь призму тенденцій гротесковості. Наукові збірки Львів. нац. муз. акад. ім. М. Лисенка. 2015. Вип. 34. С. 182–188.
3. Дубка О. Соната для тромбона у творчості зарубіжних та українських композиторів XX – початку XXI століть. Дисертація на здобуття наукового ступ. канд. мистецтвознавства. ХНУМ ім. І. П. Котляревського, Харків, 2020. 201 с.