ВЗАЄМОДІЯ МУЗИЧНОГО ТА СЛОВЕСНОГО РІВНІВ У КАМЕРНО-ВОКАЛЬНІЙ МУЗИЦІ КИТАЙСЬКИХ КОМПОЗИТОРІВ: ДО ПРОБЛЕМИ ЖАНРОВОГО ВИЗНАЧЕННЯ КИТАЙСЬКОЇ ХУДОЖНЬОЇ ПІСНІ

  • Luo Huixuan Одеська національна музична академія імені А. В. Нежданової https://orcid.org/0009-0006-8744-3972
Ключові слова: китайська музична культура, камерно-вокальна творчість, камерно-вокальний цикл, музичний та словесний топоси, слово та музика, музичний текст, вербальний рівень камерно-вокального твору, текстологічний підхід, художній зміст, поетика камерно-вокального циклу, виконавська форма, китайська художня пісня.

Анотація

Мета роботи – простежити принципи взаємодії вербального та музичного рівнів у камерно-вокальній творчості китайських композиторів. Методологія дослідження ґрунтується на комплексному поєднанні музикознавчого аналітичного та виконавського практичного підходів, з посиленням уваги до – принципи стилістичного аналізу та семантичного узагальнення актуалізують застосування текстологічного підходу у поєднанні з музикознавчим аналітичним. Наукова новизна даної роботи полягає у дослідженні загальної генези і подальшого розвитку камерно-вокальної творчості китайських композиторів з посиленням уваги до жанрової форми та особливостей виконавського розуміння унікального явища у китайському музичному мистецтві – художньої пісні. Висновки. Активний розвиток камерно-вокальної музики у китайському музичному мистецтві відбувався завдяки зусиллям співтовариства відомих музичних діячів, педагогів, які не тільки продемонстрували силу музики як засобу впливу, але й відіграли суттєву роль у поширенні та розвитку західних музичних теорій, технологій і форм виконавського мистецтва в країні. Сучасне розуміння художньої пісні в Китаї характеризується як музичний твір, що успадковує особливості традиційної китайської музики та мови, включаючи елементи національної опери з одного боку, з іншого – інтегрує та засвоює ключові риси європейського камерно-вокального мистецтва. Таким чином, дана жанрова форма та відповідний їй виконавський стиль співу є результатом і діалогічної взаємодії та художнього синтезу традицій китайської та західної музичних культур. Важливою та дуже показовою рисою художньої пісні є те, що акомпанемент зазвичай виконується на фортепіано, хоча існують і винятки. Вокальна методика спрямована на впровадження бельканто у сферу народного та популярного (естрадного) виконання, що свідчить про прагнення до інтеграції у китайську музичну культуру виконавських особливостей, притаманних європейським вокальним традиціям.

Посилання

1. Васина-Гроссман В. А. Музыка и поэтическое слово: в 3-х ч. Ч. 2: Интонация; Ч. 3: Композиция. М.: Музыка, 1978. 368 с.
2. Соссюр Ф. де. Курс общей лингвистики. М.: Едиториал УРСС, 2004. 256 с.
3. Dolby A. W. A history of Chinese drama. Published by Barnes & Noble Books, 1976. 327 р.
4. Osadcha S., Wei Lixian, Qiao Zhi, Chen Hongyu, Cheng Shuo. Emotive-axiological approach in musicology and modern theory of opera experience // AD ALTA: Journal of Interdisciplinary Research, 2023. Vol. 13, Issue 2, Special Issue 35, pp. 37-39.
5. 刘再生. 中国古代音乐史简述 / 刘再生. – 北京 : 人民音乐出版社, 2006 年. 616页. 文字 :直接.
6. 吕鹏. 20世纪上半叶中 国音乐史学研究/ 吕鹏. – 北京:九州出版社, 2020. – 228页.
7. 李涛. 中国诗词歌曲演唱研究/ 李涛. – 上海:东方 出版中心, 2011. – 308页.
8. 杨 曙光. 中国古典诗词艺术歌曲赏析与演唱/ 杨曙光. – 北京:人 民音乐出. 版社, 2018. – 387页
9. 杨荫浏.中国古代音乐史稿/杨荫浏.-北京:人民音乐出版社, 1981 年. 1528 页. 文字: 直接.
10. 陈建华. 音乐之最/ 陈建华. – 上海:上海音乐出版 社, 1992. – 360页.
11. 胡天虹. 中国音乐创 作评论 1949-1999/ 胡天虹. – 沈阳:春风文 艺出版社, 2012. – 446页.
Опубліковано
2023-12-28
##submission.howToCite##
Розділ
ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОЇ МУЗИЧНОЇ ПЕДАГОГІКИ ТА ВИКОНАВСТВА