СТИЛЬОВІ ОСНОВИ КАМЕРНО-ВОКАЛЬНОЇ ТВОРЧОСТІ ГУСТАВА МАЛЕРА: ДО ПРОБЛЕМИ ВИКОНАВСЬКОЇ ФОРМИ

  • Luo Yuhang Одеська національна музична академія імені А. В. Нежданової https://orcid.org/0000-0003-4775-9543

Анотація

Мета роботи – розглянути стильові основи камерно-вокальної творчості Густава Малера як основи побудови цілісної виконавської концепції твору. Методологія дослідження базується на комплексній взаємодії аналітичного музикознавчого та інтерпретативно-виконавського аспектах вивчення камерно-вокального циклу з одного боку, з іншого – спирається на основи стилістичного та музично-текстологічного методів дослідження музичного матеріалу. Наукова новизна даної роботи полягає у значно розширеному музично-аналітичному підході до вивчення камерно-вокальних творів Г. Малера, що дозволяє створити основу для формування цілісної художньо-образної моделі камерно-вокального циклу. Висновки. Камерно-вокальна творчість Густава Малера, яка суттєво змінила концептуальні основи пісенного жанру, займає унікальне місце в історії австро-німецької традиції Lied і стала невід'ємною частиною світової музичної культури. Пісенні твори Г. Малера продовжують привертати увагу як видатних інтерпретаторів, так і молодих виконавців, що свідчить про незгасний інтерес до його спадщини. Дослідження камерно-вокальної спадщини Густава Малера про- водилося на стику теоретичного (музикознавчого) та практичного (виконавського) підходів. Цей комбінований підхід дозволив виявити новий ракурс у дослідженні проблеми і запропонувати концепцію цілісності камерно-вокальної творчості Малера як самостійної лінії його творчості. Серед одних з найбільш показових для творчого доробку Г. Малера прийомів є використання численних повторів слів, фраз і речень, які виконують різні функції залежно від контексту. Повтори служать не лише для посилення драматичного або емоційного ефекту, але й для створення певної атмосфери та навіть додавання іронії, інше кажучи метод повторювання займає одне з ключових місць у творчому «арсеналі» митція, допомагаючи композитору передавати складні емоційні та смислові нюанси своїх творів. Густав Малер проявляє особливу свободу в роботі з динамічними та часовими параметрами поетичного оригіналу, що дозволяє йому суттєво змінювати сприйняття і емоційний вплив тексту. Вільна інтерпретація поетичного оригіналу у Малера перетворюється на створення нового, самостійного твору, який лише віддалено пов'язаний з вихідним матеріалом. Це дозволяє композитору не тільки виразити свої творчі ідеї, але й адаптувати поетичні тексти під музичні завдання, надаючи їм нові смисли та емоційну глибину. Отже, втручання Г. Малера в текстову структуру оригінальних віршів стає не просто обробкою, а потужним інструментом для передачі глибоких емоційних станів і філософських ідей, що робить його музичні твори ще більш виразними та значущими.

Посилання

1. Асафьев Б. Музыкальная форма как процесс. Л.: Гос. Муз. Издат.,1963. 379 с.
2. Бернстайн Л. Малер – его время пришло. Музыкальная жизнь. 2005. № 4. С. 30-31.
3. Васина-Гроссман В. Романтическая песня XIX века. М.: Музыка, 1966. 405 с.
4. Конен В. Театр и симфония. Роль оперы в формировании классической симфонии. М.: Музыка, 1968. 349 с.
5. Михайлов М. К проблеме стилевого анализа. Современные вопросы музыкознания. М.: Музыка, 1976. С. 115-145.
6. Носина В. Символика музыки И. С. Баха. М.: Классика – XXI, 2004. 56 с.
7. Ручьевская Е. Тематизм и форма в методологии анализа музыки ХХ века. Современные вопросы музыкознания. М.: Музыка, 1976. С. 146– 206.
8. Тимощенкова Г. Малер: художник и эпоха. Вопросы теории и эстетики музыки: сб. ст. Выпуск 13. Л.: Музыка, 1974. С. 216-236.
9. Fischer J. M. Gustav Mahler. Der fremde Vertraute. Munchen: Barenreiter-Verlag, 2011. 992 s.
10. Osadcha S., Wei Lixian, Qiao Zhi, Chen Hongyu, Cheng Shuo. Emotive-axiological approach in musicology and modern theory of opera
experience // AD ALTA: Journal of Interdisciplinary Research, 2023. Vol. 13, Issue 2, Special Issue 35, pp. 37-39.
11. Revers P. Mahlers Lieder. Ein musikalischer Werkfuhrer. Munchen: Verlag C. H. Beck, 2000. 132 s.
Опубліковано
2024-07-04
Розділ
ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОЇ МУЗИЧНОЇ ПЕДАГОГІКИ ТА ВИКОНАВСТВА