СЕМАНТИЧНА ПАМʼЯТЬ ЯК ЧИННИК ОБʼЄКТИВНОГО ПРОЧИТАННЯ ХУДОЖНЬОГО ЗМІСТУ ТВОРУ ВИКОНАВЦЕМ
Анотація
Мета роботи полягає у виробленні музикознавчого та раціонально- виконавського розуміння та визначення феномену семантичної памʼяті індивіда на базі положень щодо ієрархічного місця цього явища в цілісній конструкції сприйняття та збереження, систематизації та конструювання інформації, що притаманні загальній та когнітивній психологій. Методологічною базою роботи стали історичний, емпіричний, феноменологічний підходи до вивчення зазначеної проблематики. Наукова новизна. У статті вперше розлого вирішується питання щодо категоріальної належності семантичної памʼяті чи то до аспектів конструктивно-логічної, чи то емоційної памʼяті виконавця. Спираючись на наведений в корпусі статті огляд існуючих у психологічній літературі теорії семантичної пам’яті та долучаючи до дискурсу наш практичний виконавський досвід, нами виведено нове визначення поняття семантичної памʼяті митця. Вперше в українському музикознавстві категорія семантичної пам’яті репрезентується як одна з основних та найважливіших концептуальних складових об’єктивного прочитання виконавцем музичного твору. Висновки. Акт неформального сприйняття музичного мовлення композитора, що реалізується дійсним процесом співпереживання тим емоційним та інтелектуальним станам, які закладені у кожному окремому елементі музичного полотна, накопичення відомостей про генетичний витік практично кожної інтонації, лексеми, що утворює архітектоніку твору – розуміється нами саме як семантична пам’ять – вибудовування та підключення виконавцем знання того «багажу» компо- зитора, який, будучи безумовно суб’єктивним для самого автора будь- якого твору, має стати об’єктивністю буття музичного тексту для втілювача-інтерпретатора. У практичній площині останнє досягається співставленням епізодичного та семантичного знання – тобто «грою» автоноетичним та ноетичним видами свідомості.
Посилання
2. Самойленко О. Культура як памʼять та «памʼять музики»: ноетична презумпція музичної творчості. URL.: https://musicologicalschool.com/osvitni-dzherela/ (дата звернення 2.07.2024).
3. Сапсович O. Емоційна пам’ять музиканта-виконавця (до постановки питання). Музичне мистецтво і культура: Науковий вісник ОНМА імені А. В. Нежданової. 2020. Вип 31/1. C. 147–160.
4. Bradbury R. The Martian Chronicles. Simon and Schuster, 2012. 241 p.
5. Craik, F. I. M., Tulving, E. Depth of processing and the retention of words in episodic memory. Journal of Experimental Psychology, 104(3), 1975. 268–294. https://doi.org/10.1037/0096-3445.104.3.268
6. Quillian R. M. Semantic Memory. Semantic Information Processing. Ed. by M. Minsky. Cambridge, 1968.
7. Tulving, E. Episodic and semantic memory. E. Tulving and W. Donaldson (Eds.), Organization of Memory. New York : Academic Press, 1972. p. 381–402.