ЦИКЛІЧНА ЛОГІКА СЮЇТНОЇ КОМПОЗИЦІЇ ТА ЇЇ ІСТОРИЧНІ ЖАНРОВІ ПРЕЦЕДЕНТИ

  • Xu Nianjia Одеська національна музична академія імені А. В. Нежданової https://orcid.org/0009-0009-7772-3905
Ключові слова: інструментальна сюїта, сюїтність, новосюїтна композиція, дифузійна сюїтна модель, циклічна логіка, циклічність, циклоутворення, жанрові прецеденти, концептуальна циклічна форма, часова циклічність

Анотація

Мета даної статті – виявити історичні стильові чинники еволюції сюїтності як базового циклічного феномена у сфері інструментальної музики, охарактеризувати основні жанрові модифікації сюїтної циклічності у камерно-інструментальній творчості. Необхідним є також обгрунтування стильових та стилістичних передумов, за якими циклічні риси виявляються у стосунках музичного тексту з часом в його композиційній та історичній формах, також у просторових показниках жанрового змісту, у співвідношеннях музично-мовних констант. Методологія роботи полягає в опорі на жанрово-семантичний та історико стильовий підходи у їх методичній єдності та взаємній теоретичній обгрунтованості. Наукова новизна статті виявляється в розширенні жанрово-семантичного підходу до явища сюїтності, котре набуває наскрізного значення та постійної еволюції у контексті музично-історичного процесу, зокрема у поєднанні критеріїв сюїтності та циклічності й вивченні їх взаємозалежності. Відкривається стильова підоснова розвитку не лише сюїтної композиції, а й логіки циклоутворенні, розкривається збиральна художньо-образна та конструктивна місія сюїтного жанру у сукупності його провідних історичних моделей (жанрово-композиційних прецедентів), доводиться універсальна системна логіка циклічності як провідного музично-композиційного принципу, часопросторового художнього чинника. Висновки. Матеріал даної статті дозволяє засвідчувати, що логіка сюїтного формотворення відображує провідні історичні потреби автономного музичного мислення, а жанр інструментальної сюїти володіє особливою художньою предметністю, котра привертає до нього увагу від доби бароко до сьогодні. Сюїтна композиція придбає різні жанрові модифікації, водночас має яскраво виражену прецедентність, тобто тенденцію повертатися до минулого досвіду, до попередньо визначених конструктивних та семантичних настанов. Таким чином вона накопичує принципи циклізації та затверджує специфічну циклічну природу музичної форми та музичного змісту у їх неодмінній єдності.

Посилання

1. Бобровский В. Функциональные основы музыкальной формы. М.: Музыка, 1978. 336 с.
2. Бобровский В. Циклические формы. Сюита. Сонатный цикл // Книга о музыке. М.: Сов. композитор, 1975. С. 293–309.
3. Екимовский В. Оливье Мессиан: Жизнь и творчество. М.: Сов. композитор, 1987. 301 с.
4. Ілечко М. П. Українська фортепіанна сюїта як предмет музикознавчого дискурсу: історіологічний підхід. Дис. … канд. мистецтв.; спец: 17.00.03 – музичне мистецтво. Одеса, 2018. 217 с.
5. Кашкадамова Н. Виконання музики на клавішно-струнних інструментах навч. посібник. Київ: Освіта України, 2010. 416 с.
6. Лі Цзиюй. Європейська фортепіанна традиція як історична та логіко-семантична основа сучасного піанізму. Дис. ... докт. філософії. Одеса, 2024. 204 с.
7. Лобанова М. Музыкальный стиль и жанр: история и современность. М.: Сов. композитор, 1990. 312 с.
8. Ма Сінсін. Текстологічні засади виконавської інтерпретації у фортепіанній творчості (від стилістичного змісту до семантичної типології). Дис. ... канд. мистецтв.; спец.: 17.00.03 – музичне мистецтво. Одеса, 2018. 187 с.
9. Назайкинский Е. Логика строения музыкальной композиции. М., 1982. 319 с.
10. Потоцька О. Cтильова типологія фортепіанно-виконавської інтерпретації : дис…. канд. мистецтвознавства: 17.00.03 / ОНМА им. А.В. Неждановой. Одеса, 2012. 239 с.
11. Самойленко А. Музыковедение и методология гуманитарного знания. Проблема диалога. Одесса: Астропринт, 2002. 244 с.
12. Холопова В. Формы музыкальных произведений : учебное пособие. СПб.: Лань, 1999. 496 с.
13. Samuel C. Entretiens avec Olivier Messiaen. Paris: Fondation SAGEM, 1981. 173 p.
Опубліковано
2024-12-30
Розділ
ЗАГАЛЬНОТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ МУЗИКОЗНАВСТВА