Джазові твори В. Власова для домри
Jazz compositions for domra by V. Vlasov
Анотація
Мета роботи. У статті визначаються джазової стилістики у сучасному домровому виконавстві на прикладі оригінальних творів для домри В. Власова «Джаз-концертіно», «Бассо-остинато». Методологія дослідження полягає в застосуванні компаративного, естетико-культурологічного, історичного методів, а також музикознавчого та виконавського аналітичних підходів, які утворюють єдину методологічну основу. Зазначений методологічний підхід дозволяє розкрити виконавську модель джазових творів для домри. Наукова новизна роботи полягає в розширенні уявлень про сучасний домровий репертуар за рахунок введення актуальних джазових стилістичних засобів. Визначається специфіка оволодіння домристом джазовою манерою гри, зокрема, особливостями синкопування, «тернарного» принципу ритмічних пропорцій, переважання домрового прийому «деташе», використання glissando та гри з підтягуванням, втілення «духу» джазової імпровізаційності та свободи. Висновки. Категорії колективності, гри, цілісності, а також дитинства, дитячості, виступають у дитячому фольклорі (поряд з синкретизмом, утилітарністю, символізмом, образністю, декоративністю і традиційністю) тими основними концептами, які визначають його зміст, розвиток, міфологічні й виховальні засади, музично-мовні засоби.
Ключові слова: джаз, домра, джазові стилі, джазова стилістика, В. Власов, тернарний принцип, деташе, glissando, гра «з підтягуванням».
Посилання
2. Imhanitsky, M.I. (2006). History of accordion and accordion art. Moscow: RAM to them. Gnessins. 520 [in Russian].
3. Mirek, A.K. (1968). Handbook of harmonics. Moscow: Music. 130 [in Russian].
4. Rosenfeld, N.G. & Ivanov, M.D. (1974). Harmony, Bayans, Accordions. Moscow: Light industry. 288 [in Russian].
5. Tyshkevich, G. (1956). Self-instruction game on a two-row harmonica (Russian or German system). Moscow. 67 [in Russian].