Гармоніка «хромка» в музичній культурі України та Росії: історичний та органологічний аспекти.
Harmonica "chroma" in the musical culture of Ukraine and Russia: historical and organological aspects
Анотація
Мета роботи. Дослідження пов'язане з аналізом історичних фактів виникнення, розповсюдження та акустично-технологічної модернізації дворядної ручної гармоніки («хромки») в Україні та Росії. Методологія дослідження полягає в застосуванні компаративного, естетико-культурологічного, історичного методів, які утворюють єдину методологічну основу. Зазначений методологічний підхід дозволяє розкрити та піддати аналізу органологічні властивості названої гармоніки в ході історичної модернізації. Наукова новизна роботи полягає в розширенні уявлень про національний різновид ручної гармоніки та її ролі у музичному мистецтві. Уточнюються термінологічні, історико-фактичні та специфічно органологічні параметри вказаного виду інструменталізму. Висновки. Осмислення історичного шляху модернізації одного з найрозповсюдженіших у фольклорному та міському любительському і професійному музикуванні інструменту дає нову точку відліку у сприйнятті цього виду творчого самовираження як специфічного національно окрашеного артистично-ігрового та музично-інструментального феномену.
Ключові слова: гармоніка, ручна гармоніка, гармоніка-хромка, органологія, модернізація музичного інструмента, проскакуючий язичок.
Посилання
2. Imhanitsky, M.I. (2006). History of accordion and accordion art. Moscow: RAM to them. Gnessins. 520 [in Russian].
3. Mirek, A.K. (1968). Handbook of harmonics. Moscow: Music. 130 [in Russian].
4. Rosenfeld, N.G. & Ivanov, M.D. (1974). Harmony, Bayans, Accordions. Moscow: Light industry. 288 [in Russian].
5. Tyshkevich, G. (1956). Self-instruction game on a two-row harmonica (Russian or German system). Moscow. 67 [in Russian].