Особливості становлення флейти як ансамблевого інструменту у французькій музиці на межі XIX – XX століть.
The features of becoming a flute as an ensemble instrument in French music at the turn of the XIX–XX centuries
Анотація
Мета статті – виявити основні фактори становлення французької камерної музики на межі XIX – XX століть, які впливали на розвиток флейти як ансамблевого інструменту. Методологія. Дослідження спирається на музично-історичний і музично-культурологічний підходи, що дають можливість виявлення тих подій, фактів і обставин побутування французької камерно-інструментальної музики, які стимулювали активний розвиток флейти в якості учасника камерного ансамблю. Наукова новизна полягає у дослідженні розвитку флейти як ансамблевого інструменту у французькій музичній культурі на межі XIX – XX ст. – того історичного періоду, який часто вважають «золотим століттям» флейти. Розквіт виконавського мистецтва, а також активний інтерес композиторів Франції до цього інструменту сприяли створенню нового ансамблевого репертуару для флейти, який розглядається в контексті загальних процесів оновлення форм існування камерно-інструментальної музики у виконавській практиці. Висновки. Флейтове виконавство приймало активну участь у загальному розвитку французької камерно-ансамблевої музики на межі XIX – XX століть, ця сфера виконавської практики зайняла значне місце в інструментальному мистецтві Франції. Це було обумовлено і загальнонаціональними культурними прагненнями, які були пов’язані з відродженням традицій французького музичного мистецтва, і з провідними тенденціями європейської професійної музики, серед яких – «емансипація» камерних жанрів у взаємодії зі стильовими відкриттями сучасності. Ці процеси стимулювали організацію всіляких творчих об'єднань і колективів, які сприяли формуванню нових умов побутування флейти як ансамблевого інструменту та її «виходу» на широку публіку зі звичного контексту практики салонного і домашнього музикування. Спадщина видатних флейтистів-виконавців та педагогів, а також найвідоміших представників французької композиторської школи утворює масштабний пласт камерно-ансамблевої музики, різноманітної у своєму жанрово-стильовому якості, в якому флейта представлена у всій багатогранності своїх технічних та виражальних можливостей.
Посилання
2. Bronfin, E. (1974). Thought about music in France of the XIX century. The musical aesthetics of France of the XIX century. Moscow: Music [in Russian].
3. Zakharova, V. (2008). Flute culture of France: genesis, ways and patterns of development: dis. … candidate of arts: 17.00.02. Russian State Pedagogical University. Saint-Petersburg [in Russian].
4. Rolland, R. (1989). Update. Essay on the musical development of Paris, beginning in 1870. Musical and historical heritage. Issue. 4. Moscow: Music [in Russian].
5. The musical aesthetics of France of the XIX century, (1974). Moscow: Music [in Russian].