Інструктивні етюди в творчій роботі духового відділу Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової.
Instructive etude in the creative work of the wind department of Odessa National A. V. Nezhdanova Academy of Music
Анотація
Метою роботи є розгляд інструктивних етюдів, у тому числі запропонованих автором статті в складених ним трьох збірниках, у їх конкретній спрямованості на вироблення тих або інших показників віртуозної кларнетової техніки, що дозволяє систематизувати інструктивний матеріал як засіб оволодіння комплексом актуальних технічно-значеннєвих позицій у грі кларнетиста-професіонала. Методологічною базою дослідження є сучасний інтонаційно-виконавський підхід, початок якого закладений в роботах Б. Асафьєва і який одержав розвиток у музикознавстві України, у тому числі в роботах М. Давидова, В. Апатського, І. Котляревського, І. Ляшенка, К. Мюльберга й ін. Особливо виділяємо жанрово-типологічний та порівняльно-стильовий методи аналізу. Наукова новизна дослідження забезпечується оригінальністю теоретико-методичної позиції автора, що узагальнює свій творчо-виконавський досвід, а також досвід найбільших майстрів одеської кларнетової школи, у ракурсі пропозиції комплексу віртуозних навичок у концертних етюдах, що приймають на себе функції «малої енциклопедії» актуальних показників майстерності кларнетиста. Висновки. Етюди звичайно мають на меті розвиток ряду технічних навичок – спеціального в кожній окремій п’єсі, але існує підсумовування їх (за листівським принципом!) в одному етюді як в «малій технічній енциклопедії». І такого роду «підсумовування» виразних і технічних завдань знаходимо в концертних етюдах, у тому числі в авторських етюдах, наприклад, Етюдах І. Оленчика, апробованих в успішних виступах одеситів-кларнетистів на відповідальних міжнародних конкурсах.
Ключові слова: жанр етюду, інструктивний етюд, концертний етюд, віртуоз, виконавський стиль, виразність кларнетової гри.
Посилання
2. Burkackiy Z. (2002) Eksperimental character of straightening etude clarinet collection up on their placeinin dependent working of the performer. Naukoviy visnyk Odeskoji derzhavnoi conservatorii imeni A.V. Nezhdanovoi. Issue 3. Odesa. P. 214–222 [in Ukrainian].
3. Burkackiy Z. (2001) About specifics of the operation etude in scholastic activity of the clarnetist. Naukoviy visnyk Odeskoji derzhavnoj iconservatorij iimeni A.V. Nezhdanovoji. Issue 2. Odesa. p. 189–198 [in Ukrainian].
4. Mulberg K. (1980) Study some component technology of the clarinetist. Extended abstract of candidate’s thesis. Moscow, GMPI im. Gnesinyh. [in Russian].
5. Rozanov S. (1958) School of the play on clarinet. Moscow, Muzyka. [in Russian].